PROJEKT SODELOVANJA 19.3.: NAŠA DRAVA
Reka Drava kot naravni biser povezuje štiri države, predstavlja pravi potencial povezovanja, združevanja različnih akterjev, ki ga je moč smiselno vključiti v različne oblike razvoja območja, od razvoja športno turistične in kulturne ponudbe na reki do naravovarstvenega turizma. Razvoj in oplemenitenje potencialov v produkte ustvarjajo pogoje za nova delovna mesta, tako imenovana zelena delovna mesta. Te potenciale smo v mednarodnem partnerstvu, ki je 45 člansko tudi prepoznali.
PARTNERSTVO PROJEKTA:
Sestava partnerstva:
10 Lokalnih akcijskih skupin ( 8 slovenskih in 2 hrvaški),
20 lokalnih skupnosti ( 19 slovenskih in 1 hrvaška)
7 javnih zavodov ( 6 slovenskih in 1 hrvaški)
6 društev
2 podjetji
PARTNERSTVO V OKVIRU LAS BOGASTVO PODEŽELJA:
LAS Bogastvo podeželja ( vodilni partner projekta Naša Drava)
Občina Hajdina
Občina Markovci
Komunalno podjetje Ptuj d.d.
Pure Sport
NAMEN PROJEKTA:
Turizem kot eden izmed ključnih dejavnikov družbenogospodarskega razvoja na svetu vpliva na svetovni razvoj, blaginjo in dobro počutje. Prav zaradi tega je postal nuja za zagotovitev dolgoročnega in trajnostnega razvoja na makro ravni destinacij in na mikro ravni vsakega območja, ki se pojavlja kot turistična destinacija in v turistični dejavnosti. Slovenija je dežela številnih izjemnih krajin, ki predstavljajo slovensko identiteto in so prepoznavne tudi v evropskem merilu.
Operacija, ki jo delno sofinancira EU iz evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja v sklopu ukrepa 19.3, predstavlja inovativen celosten pristop k predstavitvi naše naravne in kulturne dediščine, ki se aktivno prepleta z rekreacijo in gibanjem v naravi. Kot končen rezultat operacije se predvideva koledar prireditev na in ob strugi reke, oživitev oz. nadgradnjo vsaj treh vsebinskih aktivnosti na reki, vzpostavitev programa razvoja športno naravovarstvenih aktivnosti, priprava promocijskih materialov, tiskovin, predstavitev ponudbe na in ob reki Dravi, tudi na spletnem portalu in digitalna promocija v času trajanja operacije ter priprava pravnih podlag (idejne zasnove, projektne dokumentacije) za vzpostavitev mreže vstopno izstopnih mest na strugi, prehoda čez strugo ter skrb za omejitev razvoja tujerodnih invazivk ter podlago za razvoj e mobilnosti ob reki Dravi in dolgoročno vzpostavitev sistema izposoje e koles ob Dravi, kar uporabniku omogoči lažje planiranje in premikanje vzdolž Drave.
CILJI PROJEKTA:
GLAVNE AKTIVNOSTI PROJEKTA:
Prosti čas in izleti kot element turistične vrednostne verige vključujejo turistične organizacije, neodvisne turistične vodnike, prevozne vodnike, različne turistične pakete, ki omogočajo gostom doživeti destinacijo. To edinstvenost in še »neraziskanost« destinacije območja predstavlja reka Drava, ki teče skozi deset vključenih LAS in je neizkoriščen naravni potencial, ki povezuje dve regiji in dve državi in kar kliče po povezovanju in sodelovanju. Večja prepoznavnost reke kot športno, naravovarstvenega turističnega potenciala, ki ga bomo z inovativnim povezovalnim pristopom razvili v nov rekreacijsko naravovarstven turistični produkt, daje podlago razvoju novih ti. Zelenih delovnih mest. To je tudi povod za operacijo sodelovanja, ki pokriva celoten slovenski del struge reke Drave, čez mejo na Hrvaško do sotočja reke Mure in Drave. V preteklosti se je vzdolž reke Drave vzpostavilo odlično sodelovanje na temo vzpostavitve Dravske kolesarske poti in s tem njena ponovna obuditev. S to operacijo pa želimo nadgraditi vsebine na kolesarski poti z ostalimi možnostmi rekreacije oziroma zadrževanja ob reki Dravi, razvoja športnih aktivnosti na in ob reki Dravi, imajo izjemno pomemben delež k razvoju vsebin, ki privabljajo ob reko še zgodovinske vsebine, kot so izpiranje zlata, splavarstvo, glažutrastvo….Skratka za vsakega se nekaj najde. Na vsebini izpiranje zlata bomo krepili mednarodno sodelovanje, posledično bo prišlo do intenzivne izmenjave znanj z partnerji iz LAG Mura Drava, ki te vsebine že predstavljajo. Na vsebini varovanja okolja bomo izvedli izmenjavo znanj s področja vključevanja otrok in informiranja slednjih s poudarkom na ohranitvi in varovanju naravne dediščine in biodiverzitete, kar bomo izvajali z drugim hrvaškim partnerjem LAG Međimurski doli i bregi.
Aktivnosti v okviru Projekta NAŠA DRAVA lahko delimo na investicijske in neivnesticijske vsebine:
Med investicijske vsebine spadajo:
GLAVNE INVESTICIJSKE AKTIVNOSTI NA OBMOČJU LAS BOGASTVO PODEŽELJA:
Med aktivnosti mehkejših vsebin spadajo:
Aktivnosti mehkejših vsebin na območju LAS Bogastvo podeželja
PRIČAKOVANI REZULTATI PROJEKTA:
FINANČNI OKVIR PROJEKTA:
Predvidena skupna vrednost projekta vseh partnerjev znaša 914.872,55 EUR, od tega je nepovratnih sredstev predvidenih 671.404,38 EUR.
FINANČNI OKVIR PROJEKTA V OKVIRU LAS BOGASTVO PODEŽELJA:
Skupna vrednost projekta na območju LAS znaša: 135.798,18 EUR, višina nepovratnih sredstev pa 98.085,06 EUR
TRAJNOST:
V pripravo projekta NAŠA DRAVA smo šli z vizijo razvoja dodatnih vsebin obstoječim živečim projektom, zanimalo nas je predvsem, kje je lahko naš doprinos k razvoju dodatne ponudbe, razvoju novih inovativnih in doživljajsko naravnanih produktov, kako lahko vključimo obstoječe akterje na in ob reki v skupno zgodbo in skupaj ustvarimo nov 5 zvezdični zeleni produkt, ki bo dostopen in dovolj atraktiven, da ga tako obiskovalci kot tudi ponudniki vzamejo za svojega. Z vsemi zastavljenimi cilji in rezultati se tako za zagotavljanje trajnosti ni potrebno bati. ( mag. Mojca Metličar – LAS Bogastvo podeželja)