Živimo v času, ko je v Evropi še vedno preveč presežka hrane, a se to lahko hitro spremeni, zato moramo s hrano ravnati premišljeno in odgovorno. V Sloveniji zavržemo povprečno 68 kg hrane na prebivalca, izgube so lahko različne: med skladiščenjem, v prometu (rok uporabnosti) in v gospodinjstvih. Slednji zavržejo največ hrane, saj kar 52 % vse odvržene hrane nastane v gospodinjstvu. A predvsem mlajša generacija se v zadnjih letih zaveda problemov, kot sta prekomerno zavržena hrana in nezadostna uporaba lokalno pridelane hrane.
Komisija za mlade v Občini Hajdina je uspešno kandidirala za evropski projekt Food Wave, katerega partner je tudi regionalna razvojna agencija za Podravje - Maribor. Cilj projekta je ozaveščanje o trajnostnih načinih uživanja in pridelave hrane za blaženje podnebnih sprememb ter aktiviranje mladih v njihovih mestih na to temo. Ideja projekta je dati mladim, starim od 15 do 35 let, resnično sliko o vplivu, ki ga imamo na okolje, če zmanjšamo zavrženo hrano in uživamo čim več lokalno pridelane hrane. Za uspešno zmanjševanje živilskih odpadkov in odpadkov je ključnega pomena vedeti, zakaj prihaja do izgub (neracionalni nakupi, prevelike porcije). Glavni cilj, ki ga moramo vsi čim prej osvojiti, je dvig spoštovanja do hrane in lokalnih kmetov, saj brez kmeta ni hrane. S to strategijo bi morali začeti v vrtcih ali pa vsaj v osnovni šoli. V okviru projekta bomo izvedli več delavnic in vse bodo potekale v živo. Prvi dogodek bodo Osnove vrtnarjenja v maju ali juniju s strokovnjakom za vrtnarstvo, ki bo predstavil osnovne smernice za uspešno vrtnarjenje (obdelava tal, gnojenje, skladiščenje produktov, ustrezna postavitev sosednih kultur na vrtu idr.). Še en dogodek bi bil julija, in sicer kuharska delavnica z naslovom Kako ponovno uporabljati hrano, če je skuhamo preveč? s predstavitvijo pomena ponovne uporabe hrane, ki jo skuhamo dan ali prej. Vsak od nas občasno skuha preveč hrane (ostanejo riž, meso, zelenjava) in delavnica bi lahko pokazala, kako ta živila ponovno uporabimo morda že naslednji dan. Skuhamo tudi enolončnice, ki jih je smiselno zamrzniti in ponovno uporabiti, zato jih nikar ne zavrite. Tretji dogodek bi bil septembra, povezan pa bi bil z obiskom lokalnih kmetij, ki svoje izdelke prodajajo doma ali v trgovskih verigah. V okviru projekta bi organizirali tudi izlet v sosednjo Avstrijo, kjer bi obiskali lokalno tržnico in dve lokalni kmetiji, ki svoje izdelke prodajata na domu.
Več informacij o projektu bo na voljo na spletni in Facebookovi strani Občine Hajdina. Če želite o delavnicah izvedeti še kaj več, potem lahko kontaktirate Janka Goloba (051 354 837) in Tjašo Glažar (041 313 032).
Janko Golob,
predsednik Komisije za mlade Občine Hajdina